Chmiel Zwyczajny

Chmiel zwyczajny zarówno pijącym jak i niepijącym kojarzy się najprawdopodobniej przede wszystkim z piwem i oczywiście jest to skojarzenie bardzo słuszne, jednak ów chmiel służy także do innych celów, również leczniczych. Chmiel zwyczajny rośnie przede wszystkim w wilgotnych zaroślach, w zagajnikach olszynowych. Może rosnąć zarówno w skupiskach jak i pojedynczo. Ponadto uprawiany jest na specjalnych plantacjach. Chmiel jest rośliną dość rozpoznawalną, o wijących się pędach.

Surowcem wykorzystywanym do różnych celów są główki gruczołów włoskowatych oraz owocostany, których bardziej popularna, potoczna nazwa brzmi szyszki chmielu. Owe szyszki zbierane są w sierpniu, gdy zaczynają dojrzewać. Chmiel należy suszyć w specjalnych suszarniach, a temperatura podczas suszenia nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. gruczoły i same szyszki mają ładny, aromatyczny zapach, jednak gorzki smak. Dlatego właśnie wykorzystywane są między innymi do produkcji piwa. Być może nie każdy o tym wie, ale chmiel wykorzystywany jest także do produkcji wody kolońskiej.

Zarówno szyszki jak i gruczoły zawierają olejek lotny, gorycze i wiele innych aktywnych substancji. Złożona budowa chemiczna olejków sprawia, że mają one bardzo różne właściwości. Działają one uspokajająco, hamują rozwój bakterii, są moczopędne. Napar z chmielu dobrze działa w przypadku bezsenności, może również łagodzić nadpobudliwość seksualną, wykorzystywany jest w przypadku schorzeń takich jak prostata. Dodatkowo napar z chmielu usprawnia procesy trawienne. Przy wyżej wymienionych schorzeniach można nie tylko stosować samodzielnie przygotowany napar z chmielu, ale można również zaopatrzyć się w aptece w środki na bazie wyciągu z szyszek chmielu.

Autor

Ambroży fusion

Opis autora #3

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 392

E-mail: kontakt@pzsnstart.org.pl

Blog związany z tematyką zdrowia i naturalnej medycyny. Znajdziesz porady jak skutecznie dbać o swoje zdrowie, stosować profilaktykę prozdrowotną, aby raz na zawsze zapomnieć o chorobach.

Jeśli jesteś zainteresowany zdrowym trybem życia,
i chciałbyś podjąć współpracę w celu pisania na portal, lub masz krytyczne uwagi odnośnie zawartości,

napisz do nas na adres: kontakt@pzsnstart.org.pl

mctu.pl

wczesne wspomaganie rozwoju dziecka lublin