Ziołolecznictwo chińskie

Ziołolecznictwem od dawna zajmują się również Chińczycy. Chińska fitoterapia jest elementem tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) w skład której wchodzą również: dietetyka (kuchnia według Pięciu Przemian), masaż i akupunktura.

Obecnie w Chinach stosuje się blisko 8000 rodzajów ziół (w tym 600 często) a kraj ten pod względem ilości roślin leczniczych zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu. Zioła tam uprawiane i zbierane są stosowane nie tylko w Chinach ale też eksportowane do ponad 80 regionów świata. Cieszą się one ogromnym uznaniem a leczeniem nimi zajmują się specjalnie w tym kierunku wyszkoleni zielarze.

Fitoterapeutów leczących zgodnie z teorią tradycyjnej medycyny chińskiej można spotkać w wielu krajach (również w Polsce), jednak najwięcej ich jest oczywiście w samych Chinach. Udając się do takiego zielarza musimy przygotować się na to że zbierze on od nas dokładny wywiad i dopiero wtedy skomponuje recepturę dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb.

Ważne!

Jeżeli chodzi o chińskie rośliny lecznicze bardzo ważne jest w jakim momencie wzrostu zostaną one zebrane. Na każdym etapie mają one bowiem inne właściwości lecznicze.

Lekarze wobec medycyny chińskiej podchodzą z dużą dozą nieufności. Jednak wielu naukowców bada poszczególne zioła żeby wykazać na ile są skuteczne. Triphala- jest to chińska mieszanka ziołowa, która wzbudziła szczególne zaciekawienie wśród lekarzy onkologów ze względu na to iż być może wspomaga ona walkę z rakiem. Teza taka jest potwierdzona licznymi badaniami, które wykazały iż przyczynia się ona do zmniejszenia guzów rakowych (eksperymenty na myszach) a przynajmniej łagodzi skutki chemioterapii (w przypadku kobiet chorujących na raka piersi, które zażywały ten preparat).

Tradycyjna Medycyna Chińska jest stosowana i przynosi wiele korzyści również w weterynarii.

 Zioła chińskie dzielimy na:

  • zioła budujące lub tonizujące (np. cytryniec chiński, dziki żeń-szeń chiński, traganek, ganoderma)

  • zioła oczyszczające (stosowane tylko pod ścisłym nadzorem zielarza, zgodnie z jego zaleceniami)

Autor

Ambroży fusion

Opis autora #1

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 392

E-mail: kontakt@pzsnstart.org.pl

Blog związany z tematyką zdrowia i naturalnej medycyny. Znajdziesz porady jak skutecznie dbać o swoje zdrowie, stosować profilaktykę prozdrowotną, aby raz na zawsze zapomnieć o chorobach.

Jeśli jesteś zainteresowany zdrowym trybem życia,
i chciałbyś podjąć współpracę w celu pisania na portal, lub masz krytyczne uwagi odnośnie zawartości,

napisz do nas na adres: kontakt@pzsnstart.org.pl

mctu.pl

wczesne wspomaganie rozwoju dziecka lublin