Jarząb Pospolity

Jarząb pospolity to po prostu wszystkim dobrze znana jarzębina. Rośnie ona w lasach i w zaroślach, ale z racji swej urody sadzona jest również w parkach, wzdłuż dróg, a także w prywatnych ogródkach. Jarzębina jest drzewem bądź krzewem. Osiąga od trzech do nawet dwunastu metrów wysokości. Najbardziej charakterystyczne dla jarzębiny są jej małe, czerwone owoce. Jarzębina jest wykorzystywana również do celów leczniczych. A wykorzystuje się jej kwiaty i owoce.

Owoce jarzębiny są bardzo bogate w kwasy organiczne (przede wszystkim w kwas askorbinowy czyli witaminę C), karotenoidy czyli w witaminę A, cukry, sorbit, gorycze, sole mineralne. Ponadto w skład jarzębiny wchodzi kwas parasorbinowy, który wywołuje nudności i wymioty, biegunkę. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządów układu moczowego. Z racji tego, że ów niebezpieczny kwas ulega rozkładowi zarówno pod wpływem wyższej jak i niższej temperatury (poniżej 0 stopni Celsjusza) najlepiej jest zbierać jarzębinę po pierwszych przymrozkach. Pod żadnym pozorem nie wolno nam jeść świeżych owoców wcześniej, a tym bardziej nie możemy ich podawać dzieciom.

Owoce jarzębiny należy odgoryczyć zarówno przed zjedzeniem jak również przerobieniem. Po pierwsze możemy je blanszować czyli zanurzyć we wrzątku na nie mniej niż 5 minut. Możemy je również zamrozić na kilka dni w szczelnie zamkniętym worku bądź też zalać wodą z octem i pozostawić w takiej mieszance na całą dobę. Z owoców jarzębiny robi się napar, by stosować go na takie dolegliwości jak między innymi kamica pęcherzowa i nerkowa (działa moczopędnie), zaburzenia przewodu pokarmowego, nieżyty żołądka i schorzenia wątroby. Napar z kwiatów jarzębiny ma podobne działanie co owoce. Działa jednak bardziej moczopędnie, rozwalniająco, dlatego stosowany jest przy zaparciach i nieżytach dróg trawiennych. Jarzębinę wykorzystuje się również do produkcji soków, syropów i nawet dżemów, które ponoć są bardzo bogate w witaminę C.

Autor

Ambroży fusion

Opis autora #3

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 392

E-mail: kontakt@pzsnstart.org.pl

Blog związany z tematyką zdrowia i naturalnej medycyny. Znajdziesz porady jak skutecznie dbać o swoje zdrowie, stosować profilaktykę prozdrowotną, aby raz na zawsze zapomnieć o chorobach.

Jeśli jesteś zainteresowany zdrowym trybem życia,
i chciałbyś podjąć współpracę w celu pisania na portal, lub masz krytyczne uwagi odnośnie zawartości,

napisz do nas na adres: kontakt@pzsnstart.org.pl

mctu.pl

wczesne wspomaganie rozwoju dziecka lublin