Bazylia wonna

Bazylia wonna to roślina, która bardzo lubi ciepło. Jest ona uprawiana na szeroką skalę w krajach Europy zachodniej i południowej. Przede wszystkim uprawiana jest jako przyprawa. W Polsce bazylię uprawia się nie tylko po to, by przygotować z niej przyprawę, bo również do celów leczniczych. Bazylię ścina się parę centymetrów nad ziemią, w momencie kiedy jej kwiaty nie są jeszcze do końca rozwinięte. Należy ją ususzyć szybko, w przewiewie, w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni Celsjusza. Wysuszoną bazylię trzeba koniecznie przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, by nie wywietrzała. Z racji tego, że jest bardzo lubianą przyprawą i często wykorzystywanym środkiem leczniczym coraz częściej uprawia się ją nie tylko w przydomowych ogródkach, ale nawet w doniczkach, w domu.

Bazylia wonna posiada w sobie dość dużo olejku eterycznego i właśnie z tego powodu pachnie intensywnie. Olejek zawarty w bazylii działa przede wszystkim wykrztuśnie. Wobec tego często bazylię w formie naparu spożywa się przy schorzeniach układu oddechowego, przy przeziębieniach. Ponadto bazylia zawiera w sobie saponiny, garbniki, flawonoidy. Bazylia pobudza apetyt, ma działanie słabo wiatropędne, reguluje układ trawienny. Poza tym usprawnia działanie woreczka żółciowego i wątroby. Z bazylii można sporządzić tak zwaną "rozweselającą herbatkę", która ponoć naprawdę poprawia znacznie samopoczucie, i działa przeciwbólowo (przykładowo w przypadku bólu głowy).

W Polsce bazylia jako przyprawa występuje przede wszystkim w formie sproszkowanej, suszonej lub drobno posiekanej. Można nią przyprawiać w zasadzie wszelkie rodzaje mięsa od ryb po drób. Często jest również dodawana do zup i sosów. Występuje ona w różnych mieszankach, jak przykładowo popularne zioła prowansalskie.

Autor

Ambroży fusion

Opis autora #2

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 392

E-mail: kontakt@pzsnstart.org.pl

Blog związany z tematyką zdrowia i naturalnej medycyny. Znajdziesz porady jak skutecznie dbać o swoje zdrowie, stosować profilaktykę prozdrowotną, aby raz na zawsze zapomnieć o chorobach.

Jeśli jesteś zainteresowany zdrowym trybem życia,
i chciałbyś podjąć współpracę w celu pisania na portal, lub masz krytyczne uwagi odnośnie zawartości,

napisz do nas na adres: kontakt@pzsnstart.org.pl

mctu.pl

wczesne wspomaganie rozwoju dziecka lublin