Borówka Czarna

Borówki czarne czyli jagody czarne, potocznie "leśne" kojarzą się nam przede wszystkim z pysznymi owocami, które najchętniej spożywamy w postaci placków, dżemów czy soków. Ale borówka wykazuje również właściwości lecznicze. Co więcej, nie sam owoc, ale i jego liście. Borówkę najczęściej można spotkać w lasach szpilkowych, widnych. Borówka nie lubi gleb wapiennych, za to dobrze rośnie na glebach lekkich, piaszczystych i próchniczych.

Owoce borówki mają charakterystyczny smak, lekko kwaskowaty, cierpki i słodkawy. Owoc zawiera takie składniki jak kwasy organiczne, karotenoidy, cukry, pektyny, garbniki, sole mineralne i wiele witamin, głównie A, C, B1, P i kilka innych w mniejszych ilościach. Owoce nie muszą być spożywane na świeżo, bo można je również wysuszyć. Należy zrobić to najpierw na słońcu, zaś później w piekarniku w temperaturze nie większej niż 60 stopni Celsjusza. Borówka znana jest głównie ze swojego działania przeciw biegunce, a także działania bakteriostatycznego. Borówkę można spożywać w formie naparu. Przygotowuje się go z łyżki suszu i 1/4 litra wody. Wszystko trzeba zagotować, a następnie zostawić do naciągnięcia. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że borówka spożywana do celów leczniczych nie powinna być słodzona. Napar ma również działanie przeciwrobaczycowe.

Również liście borówki mogą być wykorzystywane do celów leczniczych. Napar z nich przygotowany działa przede wszystkim bakteriobójczo, odkażająco, przeciwzapalnie, moczopędnie i przeciwskurczowo. Wobec tego warto ów napar z liści stosować w przypadku wystąpienia takich chorób jak zapalenie nerek i pęcherza moczowego. Dodatkowo liście borówki czarnej w połączeniu przykładowo z łuszczynami fasoli działają przy schorzeniach trzustki oraz w początkowym stanie cukrzycy.

Autor

Ambroży fusion

Opis autora #1

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 546 392

E-mail: kontakt@pzsnstart.org.pl

Blog związany z tematyką zdrowia i naturalnej medycyny. Znajdziesz porady jak skutecznie dbać o swoje zdrowie, stosować profilaktykę prozdrowotną, aby raz na zawsze zapomnieć o chorobach.

Jeśli jesteś zainteresowany zdrowym trybem życia,
i chciałbyś podjąć współpracę w celu pisania na portal, lub masz krytyczne uwagi odnośnie zawartości,

napisz do nas na adres: kontakt@pzsnstart.org.pl

mctu.pl

wczesne wspomaganie rozwoju dziecka lublin